انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
انتخاب تورچ جوشکاری میگ  به نیاز و توان استفاده دستگاه میگ بر می گردد . این تورچ ها در انواع و ابعادمختلفی ساخته می گردنند .  انواع تورچ جوشکاری CO2 برابر نیستند و برای کارهای مختلف طراحی و ساخته شده اند .
بنابراین در انتخاب مشعل جوش میگ باید نکاتی همچون سطح نیاز کاربر ، خروجی تورچ به آمپر ،اندازه نازل جوش و سیم و نوع کاربری توجه کنید.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
جوشکاری میگ
جوشکاری میگ
انتخاب تورچ جوش میگ متناسب با نیاز شما بر اساس ولتاژ منبع تغذیه یا دستگاه جوش انجام می شود. تصور کنید با بدن انسان مواجه هستید وقتی انگشت یا دست.و یا پایتان آسیب دیده باشد امور اولیه زندگی همچون راه رفتن ، جابجایی و غیره با مشکل مواجه می شود.
کیفیت و صحیح بودن تورچ جوشکاری مثل انگشت برای صحیح عملکردن انسان مهم است. کیفیت جوش حاصل انتخاب تورچ مناسب و با کیفیت است.
البته پایین آوردن هزینه های عملیاتی بسیار مهم است بنابراین باید تورچ جوش میگ کاملا متناسب با نیاز شما باشد و در این مقاله با انواع کارایی و دلایل تنوع تورچ آشنا می شوید.انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
هوشمندانه انتخاب کنید : انواع تورچ جوش CO2
اولین سوال پیش رو این است که تورچ میگ آب خنک باشد و یا هوا خنک.پس از آن در این مطلب به پنج گزینه اساسی برای انتخاب تورچ CO2 بر می خوریم.که شامل سیم های خودمحافظ (Flux Cored) نیز هستند . آنچه باید برای انتخاب در نظر بگیرید :انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
تورچ جوش میگ هواخنک میگ : این نوع از مشعل جوش CO2 از هوای محیط و گاز محافظ برای رفع گرمای مشعل استفاده می کند.
کابل قدرت در تورچ جوش میگ هوا خنک حاوی مقدار سیم مسی بیشتری نسبت تورچ آب خنک است و این باعث کاهش احتمال ذوب شدن کابل قدرت و عایق آن می شود.
بنابراین وزن تورچ هوا خنک در مقایسه با نوع آب خنک آن بیشتر است اما به دلیل نداشتن شیلنگ و تجهیزات اضافی برای خنک کننده از قیمت مناسب تری برخوردار استانتخاب تورچ جوشکاری میگ 
طراحی ساده تر تورچ هوا خنک میگ ، کاربری ، تعمیر و نگهداری آن را آسان تر می کند. تورچ های هوا خنک میگ در تنوع بالایی از ۱۵۰ آمپر تا ۶۰۰ آمپر موجود است.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
تورچ آبخنک مکسی 4000
تورچ آبخنک مکسی 4000
تورچ جوشکاری آب خنک میگ : مشعل جوش میگ آب خنک ، یک سیستم رادیاتور برای گردش آب خنک و ایجاد برودت.در تورچ میگ نیاز دارد و بدین ترتیب در تورچ آب خنک ، هوای محیط ، گاز محافظ.و آب باعث خنک شدن محیط می شوند.انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
همچنین تورچ جوش آب خنک مس کمتری در کابل قدرت دارد.و به همین دلیل سبک تر و منعطف تر از تورچ هوا خنک است . انواع تورچ آب خنک Co2 در آمپر های ۳۰۰ تا ۶۰۰ موجود است.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
تورچ پوش پول
تورچ پوش پول
تورچ پول پوش (فشار کشیدن Push-Pull ) میگ : مشعل جوش پوش پول میگ در دو نوع هوا و آب خنک طراحی و ارائه می شود. تورچ پوش پول میگ برای جوشکاری آلیاژهای نرم مانند آلومینیوم ، استیل های نازک ، سیم برنج سیلیکونی و سیم های پودری استفاده می شود.انتخاب تورچ جوشکاری میگ
البته توجه داشته باشید سیم جوش آلومینیوم معمولا با تورچ پوش پول و یا تورچ های قرقره دار جوشکاری می
شود.انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
البته تورچ های پول پوش گزینه بسیار مناسبی برای زمانی که دستگاه جوش از محل جوشکاری فاصله دارد هستند.برخی از این نوع تورچ توانایی کشیدن سیم از فاصله ۱۵ متری را دارند البته معمولا از این نوع تورچ در فاصله ۴ تا ۱۰ متری استفاده می شود.
انتخاب این تورچ همیشه فوق العاده نیست اما وقتی فاصله تا دستگاه جوش زیاد می شود بسیار مفید هستند.
روش عملکرد تورچ پوش پول به این صورت است که بر روی فیدر یک.موتور فشار و بر روی تورچ یک موتور کشش بر روی حرکت روان سیم تاثیر می گذارند.و مقاومت سیم در مسیر را به حداقل می رسانند.
بنابراین وایرفیدر و تورچ در این مکانیزم باید دارای این قابلیت باشند. تورچ پوش پول در دو نوع مستقیم و تفنگی بر اساس نیاز اپراتور تولید می شود.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
تورچ اسپول
تورچ اسپول
تورچ اسپول ( قرقره دار Spool ) : تورچ های قرقره دار میگ ، سیم رسانی برای آلیاژ های نرم را بوسیله یک قرقره کوچک به وزن.نیم کیلو و قطر ۱۰ سانتیمتر بر روی یک مشعل هفت تیری انجام می دهند.
از امتیازات ویژه این تورچ این است که چون برای حجم کوچکی از جوشکاری استفاده می شود بنابراین.در مقایسه با تورچ معمولی جوش میگ تشخیص اشکالات حاصل از فیدر سیم زودتر برخورد و جلوگیری می شود.
حتی می توان به جرات گفت این تورچ برای جوش آلومینیوم از نوع پوش پول نیز مناسب تر است.و بسیار مناسب برای خطوط تولید و جوش های ظریف در آمپر پایین هستند.
اما مزیت تورچ قرقره دار میگ انعطاف پذیر بودن آن است.و علیرغم چرخه کار(Duty Cycle) کوتاه آن ، تورچی بسیار به صرفه اقتصادی است.
با هر منبع تغذیه ای که خروجی ۱۴ پین داشته باشد کار می کند.و حتی می توانید از موتور جوش نیز در برخی موارد برای جوش آلومینیوم.استفاده کنید و نیازی به خرید دستگاه جوش مخصوص آن ندارید.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
تورچ دودگیر
تورچ دودگیر
تورچ دودگیر (Fume Extraction Gun) : مشعل دودگیر یا فوم اکستراکشن.میگ.دارای یک سیستم همچون هواکش است که دود حاصل از جوشکاری.را مانند.جاروبرقی به خود جذب می کند و ازمحیط جوشکاری دور می کند.
این نوع از تورچ  معمولا تا ۴۰۰ آمپر موجود است و قابلیت جذاب و کاربرپسندی که می تواند داشته باشد.عبارتست از قابلیت تنظیم مقدار مکش دود ( البته تا آنجا که مزاحم عملکرد گاز محافظ نشود).بوسیله.یک پمپ خلا و طراحی گردنه و شعله پوش دود اضافی جذب می شود.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
تورچ سیم پودری
تورچ سیم پودری
تورچ سیم پودری (Flux-Cored) : در حالی که برای سیم های پودری می توان از تورچ معمولی.نیز استفاده کرد اما توصیه نمی کنیم از تورچ میگ.معمولی برای سیم پودری استفاده کنید.
جوشکاری سیم پودری معمولا با حرارت و سختی بیشتر بر روی سیم مصرفی.انجام می شود. البته ترجمه آنچه روی لوازم مصرفی نوشته حاکی از قابلیت جوش.با تورچ معمولی دارد. به هر حال اگر می خواهید سیم پودری را جوش بدهید تورچ مخصوص آن را تهیه کنید.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
مهم ترین عناوین در انتخاب تورچ میگ
کاربرد : انتخاب آب خنک یا هوا خنک بودن تورچ به انتخاب جوشکار بستگی دارد.چرا که هر دو نوع تورچ مدلهایی دارند که تا ظرفیت ۶۰۰ آمپر دارند.
اغلب تورچ های پالسی آب خنک میگ برای آمپر های بالاتر و برای سیم جوش.با ضخامت.بالاتر همچون سیم ۱٫۶ میلیمتر استفاده می شود .برای سیم جوشهای نازک تر همچون سیم با ضخامت ۰٫۸ و ۱ میلیمتر از تورچ.میگ هوا خنک استفاده می شود.
برای شرکت های سازنده ای که از گاز محافظ هلیوم و میکس آن استفاده می کنند.بیشتر تورچ آب خنک استفاده می شود.
چرا که گاز هلیوم زودتر از بقیه گازهای محافظ گرم می شود و باعث کاهش حرارت قطعات مصرفی تورچ می شود. به هر حال تورچ آب خنک حرارت بیشتری تولید می کند و سیستم خنک کننده آب و رادیاتور دمای آن را به خوبی کاهش می دهد.
بنابراین قطعات مصرفی تورچ میگ آب خنک بیشتر عمر می کنند.( کاهش دمای قطعات و هزینه تولید از مزیت های تورچ آب خنک است ).و در نتیجه نازل ، شعله پوش و شعله پخش کن در دمای پایین تری فعالیت می کند.
همچنین اگر در فضای باز یا خارج از کارگاه خود کار می کنید.تورچ هوا خنک انتخاب بهتری است چرا که قطعات کمتری دارد و حمل.، تعمیر و نگهداری این نوع تورچ ساده تر است.
با این حال تورچ میگ آب خنک به دلیل سیستم کامل تر خنک کننده برای.کارهای صنعتی انتخاب و حس بهتری به شما می دهدهمانطور که قبلا ذکر شد.وقتی میخواهید سیم جوش های از جنس نرم تر همچون آلومینیوم ، ضخامتهای نازک استیل ، سیلیکون.و برنز یا سیم های خود محافظ استفاده می کنید.
تورچ های پوش پول (فشار کشش) ، تورچ قرقره دار انتخاب بهتری برای تامین سیم جوش و جلوگیری از مشکلات بعدی هستند.انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
Duty-Cycle
Duty-Cycle
  • سطح بندی آمپراژ و ظرفیت کاری (Duty Cycle) در انتخاب تورچ میگ:
یکی از اشتباهات رایج در انتخاب تورچ CO2 به ظرفیت کارکرد یا دوره کارکرد باز می گردد دوره کاری تورچ باید متناسب با نیاز شما باشد و نه خیلی کم یا زیاد. برای مثال انتخاب یک تورچ میگ ۶۰۰ آمپر شاید همه نوع نیاز را پوشش دهد ولی به دلیل ظرفیت آمپر آن شامل قطعات اضافی است و وزن آن سنگین و قیمت تورچ میگ نیز بالا است.
همچنین بعد از همه این مسائل باعث خستگی کاربر می گردد. در طرف دیگر یک تورچ ۱۵۰ یا ۲۰۰ آمپر از نظر قیمت مناسب تر است همچنین وزن سبک و کاربری آسانتر است اما شاید برای جوشکاری در سطح گسترده نیاز به یک تورچ ۳۰۰ تا ۴۰۰ آمپر داشته باشید.
در نتیجه باید انتخاب مشعل جوشکاری میگ کاملا متناسب با نیاز شما باشد. به عبارت دیگر اگر شما نیاز به جوشکاری در سطح ۴۰۰ آمپر دارید و اگر ۱۰۰% ظرفیت کاری از یک تورچ ۳۰۰ آمپر بگیرید شاید بتوانید کار را انجام دهید اما گرفتن ۱۰۰ درصد ظرفیتکاری مقدور نیست.
میانگین زمان قابل جوشکاری برای هر کاربر تورچ میگ برای یک روز کاری ۳۰ دقیقه به ازایهر ساعت است. بنابراین به دقت به نیاز خود نگاه کنید و براساس کاربرد خود بهترین را انتخاب کنید.انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
هزینه ها
هزینه ها
  • هزینه ها:
مشعل آب خنک میگ به دلیل قطعات بیشتر ، هزینه بیشتری دارد. از جمله قطعات تورچ آب خنک می توان از رادیاتور و شیلنگ ها و … نام برد . این قطعات اضافی فقط کار خنک کردن مشعل جوش را انجام می دهند و نتیجه برابر با عملکرد تورچ هوا خنک خواهد بود.
اما به هر حال هزینه نگهداری از این قطعات اضافی برعهده شما است.البته همانطور که قبلا ذکر شد سیستم آب خنک به بهتر خنک شدن لوازم مصرفی و طول عمر بیشتر آنها کمک می کند.تورچ پوش پول (فشار کشش) برای سیم های جوشکاری نرم  مناسب هستند.
به همین جهت و برای بهبود کارایی و کیفیت برای این نوع سیم ها از تورچ پوش پول استفاده کنید. اگر چه برای راه اندازی این سیستم نیاز به وایر فیدر مخصوص دارید و هزینه اولیه بیشتری باید بپردازید.
اگر دائما نیازی به جوشکاری سیم نرم همچون آلومینیوم ندارید بهتر است از تورچ میگ قرقره دار یا اسپول استفاده کنید چرا که این نوع تورچ به بیشتر منابع تغذیه که اتصال ۱۴ پین دارند متصل می شود. همچنین تجهیزات اضافی نیاز ندارد.انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
لوازم مصرفی co2
لوازم مصرفی co2
  • قطعات و لوازم مصرفی :
یک سیستم جوشکاری شامل قطعات مختلفی است که هر کدام تاثیر مستقیم در کارکرد آن دارند و تورچ از مهمترین بخش های تاثیر گذار جوشکاری است و قطعات و اجزاء آن به شرح زیر است :
دنباله سانترال آداپتور تورچ : یک پین قوی و محکم در حالت کاملا مهر و موم شده برای اتصال ایمن تورچ به دستگاه تغذیه جوش میگ و انتقال برق به کابل قدرت و انتقال دستور کلید تورچ به دستگاه جوش و محلی برای عبور سیم جوش از دستگاه به تورچ دارد را سانترال آداپتور تورچ می نامند .
سانترال آداپتور از مقاومت الکتریکی، افزایش گرما ، نشت گاز محافظ و اتصالی جلوگیری می کند. سانترال تورچ ارتباط بین کابل قدرت و وایر فیدر رابرقرار می کند و حرکت سیم در محل اتصال به سادگی انجام می شود.
البته می توانید سانترال آداپتور را برای تورچ های مختلف تغییر دهید و این تغییری در عملکرد دستگاه ایجاد نمی کند . هر شرکت سازنده ای می تواند سانترال آداپتور خود را داشته باشد.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
فنر تورچ
فنر تورچ
فنر لاینر راهنمای تورچ : سه عامل در انتخاب فنر تورچ باید در نظر گرفته شود : مطمئن شوید عبور گاز در این فنر جوشکاری به سادگی انجام می شود . اتصال مسی انتهای لاینر باید کاملا متصل و عایق باشد تا از نشت گاز محافظ جلوگیری شود.
روکش فنر تورچ باید کاملا انعطاف پذیر و محکم باشد تا از نشت گاز جلوگیری کند همچنین فنری را انتخاب کنید که متناسب با سایز سیم شما باشد .فنری انتخاب کنید که تعویض آن بهسادگی و در کمترین زمان ممکن انجام شود.
نوع دیگری از لاینر وجود دارد که از جنس تفلون یا انواع پلاستیکاست و همچنین برای تورچ های پوش پول از این نوع لاینر استفاده می شود.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
کابل قدرت
کابل قدرت
کابل انتفال قدرت : کابل قدرت وظیفه انتقال جریان از منبع تغذیه به قطعه جوشکاری را به عهده دارد کابل قدرتی که خیلی سبک باشد باعث افزایش بیش از اندازه دمای تورچ و کاهش ملموس توان آن می شود اما اگر کابل قدرت بیش از حد سنگین باشد باعث سختی کار جوشکار و در کف کارگاه دست و پا گیر می شود.
بهترین قاعده برای انتخاب کال قدرت مناسب ، انتخاب کوچکترین و کوتاه ترین و سبک ترین کابلی است که کلیه نیازهای جوشکاری را تامین کند و سبک بودن کابل از خستگی جوشکار جلوگیری می کند و همچنین به لاینر و سیم جوشکاری آسیب نمی زند.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
سوئیچ تورچ میگ
سوئیچ تورچ میگ
سوئیچ تورچ میگ : کلید روی دسته تورچ در برابر ضربه و در حرکت بسیار آسیب پذیر است به این جهت باید در انتخاب آن دقت کنید تا به اندازه کافی قوی باشد و در مقابل ضربه مقاوم باشد .سوئیچ تورچ باید به سادگیتعویض شود تا زمان کمتری از فعالیت دستگاه تلف کند.
همچنین تورچی انتخاب کنید که کلید روی تورچ همهنیازهای شما از جمله قفل شدن روی شروع فعالیت ، دو بار فشار برای کشیدن سیم و قابلیت های دیگر موردنیاز شما را داشته باشد.
به عبارت دیگر در برخی از تورچهای جوشکاری ، تنظیمات دستگاه جوش میگ بر رویتورچ و بوسیله کلید تورچ انجام می شود.بدین ترتیب انتخاب کلید تورچ بصورت دقیق و بر حسب نیاز شما باعث افزایش تولید و سادگی جوشکاری و کاهش زمان تلف شده جوشکار می شود.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
گردنه و دسته تورچ میگ
گردنه و دسته تورچ میگ
گردنه و دسته تورچ میگ : مشعل جوش میگ در انواع گردنه ثابت ، متحرک ، قابل چرخش در اندازه و زاویه های مختلف تولید می شود و تنوع در انواع گردنه های تورچ میگ برای ایجاد انعطاف در روشهای تولید بسیار پرکاربرد است.
گردنه های چرخشی در زوایای مختلف کار جوشکاری را انجام می دهد و نیازی به تعویض دستهبرای جوشکاری در زوایای مختلف ندارید.همچنین برای انتخاب گردنه تورچ میگ پوشش بدنه آن نیز باید مد نظر قرار گیرد چرا که گردنه مشعل CO2 در معرض حرارت و ضربه قرار دارد و اگر پوشش گردنه تورچ میگ از جنس فلز سخت یا پلاستیک سخت باشد به طول عمر و کاهش هزینه بسیار کمک خواهد نمود.
اما در مورد دسته تورچ CO2 باید به وزن سبک ، نوع قرار گرفتن دست از نظر راحتی با توجه به سطح آمپر و چرخه کاری توجه کنید . دقیقا مشابه آنچه در مورد کابل قدرت ذکر شد در مورد دسته تورچ میگ نیز صادق است. همچنین دقت داشته باشید که تهویه در دسته نیز به کاهش گرمای دسته و افزایش راحتی و بهره وری کمک می کند.
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
شعله پوش میگ
شعله پوش میگ
  1. شعله پوش و نازل میگ (لوازم مصرفی) : نازل و شعله پوش و سایر قطعات مصرفی ارزان همیشه
  2. معنی صرفه جویی در هزینه ندارند یا به عبارتی هرچقدر پرداخت کنید دریافت می کنید.انتخاب تورچ جوشکاری میگ 
  3. دقت در کیفیت لوازم مصرفی میگ باعث کاهش هزینه تعویض قطعات و زمان خاموشی ماشین آلات و جوشکار می شود .
  4. با خرید کالای با کیفیت در دراز مدت بهره وری ماشین آلات و نیروی انسانی و سطح تولید را مشاهده می نمایید.
  5. همچنین انتخاب کالای صنعتی با کیفیت مناسب باعث انتقال الکتریسیته و پوشش مناسب گاز محافظ و در نتیجه قوس الکتریکی و کیفیت جوش می شودو نتیجه پاشش کمتر و تمیزکاری کمتر خواهد بود.
همانطور که مشاهده می کنید انتخاب دقیق تورچ و قطعات مصرفی تورچ میگ متناسب با نیاز شما و کیفیت مطلوب نیاز به دقت فراوان دارد .
اما خلاصه مطلب انتخاب هوشمندانه با توجه به کارایی ، راحتی و بهره وری باعث رسیدن به نتیجه مطلوب خواهد بود.در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر با همکاران ما در ابزار صنعتی دلتا تماس بگیرید و راهنمایی رایگان دریافت کنید.انتخاب تورچ جوشکاری میگ 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست