ابزارآلات صنعتی دلتا

واردکننده و تامین کننده انواع محصولات جوش و برش 

عملکرد رگلاتور فشار

یک رگلاتور فشار دارای سه بخش عملکردی است .عملکرد رگلاتور فشار

  • یک بخش برای کاهش یا محدود کردن.فشار که معمولا یک پیستون به همراه یک فنر است.

  • یک بخش برای سنجش که به طور معمول.یک دیافراگم یا پیستون این کار را می کند.

  • یک عنصر برای ایجاد نیروی.مرجع که معمولا یک فنر است.

به هنگام عملیات ، نیروی تولید شده توسط فنر میزان باز شدن.دریچه را مشخص می کند. بستن پیچ تنظیم فشار باعث افزایش فشار بر روی.دیافراگم حسگر می شود . این کار را تا رسیدن به فشار خروجی مطلوب ادامه دهید. در تصویر زیر طرح شماتیک عملکرد تنظیم فشار را می بینید.عملکرد رگلاتور فشار

عملکرد رگلاتور فشار

عنصر کاهش فشار ( پیستون فشار )

معمولا در طراحی مانومتر ها از ترکیب یک فنر و پیستون به عنوان عنصر.محدود کننده فشار استفاده می شود. این پیستون معمولا با یک ماده آب بندی مثل لاستیک.در روی گلدانی رگلاتور در تماس است تا به.هنگام بسته شدن بهترین عملکرد را داشته باشد.البته برای رگلاتورهای با فشار بالا از مواد ترموپلاستیک .استفاده می شود. فشار وارد شده به پیستون از طرف فنر آنرا از گلدانی.فاصلی می دهد و مسیر خروج سیال را باز می نماید.

اما در جهت مخالف در صورت افزایش فشار به دیافراگم ، فنر به همراه دیافراگم.به سمت عقب رانده و در نتیجه پیستون به گلدانی نزدیک.و مسیر خروج سیال را تنگ می کند.

این دو مکانیزم مخالف در یک نقطه به تعادل می رسند . بنابراین با کاهش فشار در مخزن.فشار کمتری به دیافراگم وارد می شود و پیستون از گلدانی.فاصله می گیرد و حجم بیشتری از سیال جهت تامین.فشار مورد نیاز در خروجی وارد محفظه رگلاتور می گردد.و نتیجه در خروجی همانی خواهد بود.که از ابتدا تنظیم شده است.

عنصر سنجش ( پیستون یا دیافراگم )

در طراحی مانومتر هنگامی که فشار بیشتری در خروجی مورد نیاز است از پیستون استفاده می شود. زمانی که تغییرات و تلرانس در فشار خروجی نگران کننده نباشد. به دلیل اصطکاک بیشتر بین عایق و بدنه رگلاتور با پیستون بنابراین پیستون ها از دیافراگم ها لاغرتر هستند.

در فشارهای خروجی کمتر و یا وقتی که دقت بیشتری مورد نیاز است طراحی مانومتر بر اساس دیافراگم خواهد بود . رگلاتور های دیافراگمی یک عنصر دیسک شکل نازک برای نمایش فشار استفاده می کنند که معمولا از الاستومر ( نوعی لاستیک) ساخته می شود . همچنین همراه با دیافراگم از یک فنر پیچیده باریک فلزی نیز استفاده می شود.

رگلاتورهای دیافراگمی اصطکاک ذاتی همچون رگلاتورهای پیستونی را ندارند. علاوه بر این دقت عملکرد مانومتر های دیافراگمی بیشتر از نوع پیستونی آن است.عملکرد رگلاتور فشار

عنصر نیروی مرجع ( فنر )

عامل نیروی اصلی برای تعیین فشار معمولاً بصورت مکانیکی و یک فنر است. این فنر بر روی دیافراگرم فشار وارد می کند و باعث باز کردن شیر خروجی می شود. اغلب رگلاتورها وسیله ای برای تنظیم فشار خروجی توسط فنر دارند و بوسیله آن باز یا بسته بودن فنر و در نتیجه فشار وارده به دیافراگم را تغییر می دهند.

دقت و ظرفیت رگلاتور

دقت رگلاتورفشار تابعی از نمودار فشار خروجی و حجم گاز خروجی است. نمودار حاصل با افزایش سرعت ، افت فشار خروجی را نمایش می دهد. به این پدیده افتادگی می گویند . بنابراین دقت یک رگلاتور را از روی نمودار افتادگی در حجم های مختلف خروجی تشخیص می دهند . یعنی افت کمتر دقت بیشتر. نسبت فشار و حجم خروجی یک نمودار بوجود می آورد و این نمودار نقشه عملیاتی استفاده از رگلاتور است و ظرفیت مفید مانومتر را نشان می دهد.

رگلاتور-خطی-گلور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست