شروع و کنترل قوس الکتریکی

شروع قوس دستی یا با سوئیچ کنترل
بعد از انتخاب تورچ مناسب جوشکاری برای شروع قوس دو گزینه پیش رو قرار می گیرد اولین روش مانند جوشکاری فلزات با الکترود معمولی است و وقتی دستگاه تغذیه روشن باشد و شما تورچ آرگون و تنگستن درون آنرا به قطعه کار نزدیک می کنید قوس آغاز می شود. دومین روش کنترل قوس است که بوسیله دو ابزار متفاوت امکان پذیر است اول سوئیچ روی دسته تورچ آرگون که بوسیله کاربر قطع یا وصل می شود و دوم پدال پایی است که بوسیله پای جوشکار قطع یا وصل می شود.
دسته تورچ آرگون شیردار
دسته تورچ آرگون شیردار
دسته تورچ آرگون شیردار
کنترل شروع قوس با کلید روی دسته تورچ
در این روش شروع قوس الکتریکی ، یک کلید روی دسته مشعل جوش آرگون تعبیه شده است که می تواند از قابلیت های دسته باشد یا شما آنرا اضافه نمایید . پس از فشردن این سوئیچ از طریق سیمی که از سوئیچ به دستگاه آرگون متصل است ، قابلیت شروع فرکانس بالا (های فرکانس ) فعال می شود و قوس تمیز و بدون آسیب به تنگستن جوشکاری ایجاد می گردد.
دسته تورچ میکروسوییچ آرگون
دسته تورچ میکروسوییچ آرگون
دسته تورچ میکروسوییچ آرگون
کنترل شروع قوس با پدال زیر پا
شروع قوس با پدال پایی کمی پیچیده تر است چرا که این پدال هم شروع قوس فرکانس بالا (های فرکانس) و هم آمپر دستگاه را کنترل می کند درست مثل پدال گاز خودرو هر چه بیشتر فشار دهید قدرت بیشتری دریافت می کنید .این وسیله بیشتر برای جوشکاری در کارگاه مناسب است و زمانی که کاربر می تواند کاملا نشسته کار کند. اگر بخواهید ایستاده از پدال استفاده کنید کار بسیار سخت خواهد بود . ولی با استفاده از پدال کنترل شما بر روی گرما به سادگی انجام می شود.شروع و کنترل قوس الکتریکی
پدال جوش تیگ
پدال جوش تیگ
پدال جوش تیگ
گازهای محافظ در جوشکاری به روش تیگ
گاز های محافظ برای محافظت منطقه جوشکاری از هرگونه هوایی استفاده می شود و جلوی هرگونه آلودگی یا زنگ زدگی را می گیرد . این گاز ها از بین گازهایی که خنثی هستند انتخاب می شوند و دو نمونه از پر استفاده ترین این گازها به شرح زیر هستند :
  • آرگون یا Ar در جدول عناصر شیمیایی
  • هلیوم یا He در جدول عناصر شیمیاییشروع و کنترل قوس الکتریکی
از آنجایی که گازهای هلیوم و آرگون از گازهای خنثی در جدول عناصر شیمیایی هستند هیچ تغییری در خاصیت شیمیایی قطعه کار ایجاد نمی کنند. یعنی محصول جوشکاری با مواد اولیه آن دقیقا برابر است.
البته در برخی موارد خاص از سه نوع گاز مخلوط دیگر نیز استفاده می نمایند ترکیب آرگون و هیدروژن یا آرگون و نیتروژن یا آرگون و هلیوم و خاصیت این گازهای میکس شده افزایش ضریب نفوذ جوشکاری برای فلزات ضخیم تر است. دربیشتر موارد گاز آرگون تمامی نیازهای جوشکاری را تامین می نماید.شروع و کنترل قوس الکتریکی
قوس الکتریکی
قوس الکتریکی
قوس الکتریکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست