الکترود تنگستن و انواع آن

انواع الکترود تنگستن دلتا
همانطور که از نام الکترود جوشکاری تنگستن بر می آید.ماده اصلی تشکیل دهنده آن عنصر تنگستن است و درصد بسیار کوچکی از فلزات دیگر به آن اضافه می شود تا قوس.مناسب تری در برخورد با فلزات متفاوت ایجاد نماید.الکترود تنگستن دلتا
فلزاتی که معمولا به تنگستن اضافه می گردد.عبارتند ازتوریوم ، سریوم ، لانتانیوم و زیرکونیوم   و نتیجه حاصل از این ترکیب که بیشترین.کاربرد را دارند عبارتند از انواع تنگستن جوشکاری زیر :الکترود تنگستن دلتا
  • تنگستن خالص EWP
  • ۴ تا ۱٫۲ درصد زیرکونیوم EWLa-1
  • ۱ درصد توریوم EWPTh-1
  • ۲ درصد توریوم EWPTh-2
تنگستن-قرمز
تنگستن-قرمز
تنگستن-قرمز
تنگستن جوشکاری آرگون
تنگستن دلتا
الکترود تنگستن دلتا
ابزارآلات صنعتی دلتا
عنوان
تنگستن خالص برای جریان متناوب A/C که برای جوشکاری آلومینیوم و منیزیوم.استفاده می شود. رنگ سر آن سبز و طبق استاندارد AWS در دسته بندی EWP قرار می گیرد.و روی بسته بندی نیز علامتگذاری می گردد.
تنگستن زیرکونیوم دار که با خواصی شبیه به تنگستن خالص است . ترکیب تنگستن زیرکونیوم از مخلوط ۱٫۴ درصد تا ۱٫۲ درصد زیرکونیوم.اکسید و تنگستن تولید می شود .الکترود تنگستن دلتا
این نوع نیز برای جوشکاری آلومینیوم و منیزیوم استفاده می گردد.و رنگ سر آن قهوه ای و طبق استاندارد AWS در دسته بندی EWLa-1  که روی بسته بندی.نیز درج می گردد قرار می گیرد.
تنگستن توریوم دار که معمولا برای جوشکاری در جریان مستقیم DC  و با قطبیت الکترود منفی DCEN استفاده می شود.اکسید توریوم اضافه شده به الکترود تنگستن کمک می کند آمپر بیشتری در دمای کمتر از خود عبور دهد و شروع قوس را کمی آسانتر می کند.
تنگستن توریوم دار برای جوشکاری اغلب فلزات به غیر از آلومینیوم و منیزیوم استفاده می شود.برخی از فلزاتی که با این الکترود به خوبی جوش می گیرد عبارتند از آهن ، استیل زنگ نزن ، آلیاژ های کروم ، نیکل و اکثر فلزات غیر آهنی .
درصد توریوم در ترکیب این تنگستن به طور معمول از ۱ تا ۲ درصد متغیر است که اگر ۱ درصد توریوم باشد نوک آن زرد رنگ و در طبقه بندی AWS EWTh-1 و اگر ۲ درصد باشد دارای سر قرمز (تنگستن قرمز) و در طبقه AWS EWTh-2 قرار می گیرد.
ضخامت الکترود تنگستن
همانطور که برای انتخاب هر نوعی از الکترود جوشکاری می توانید سایز مورد نظر را داشته باشید در انتخاب تنگستن جوشکاری آرگون نیز می توانید سایزهای مختلفی که برحسب اینچ یا تبدیل شده به میلیمتر آن را داشته باشید.
اما اندازه تنگستن جزء مهمترین انتخاب های شما نیست و آمپر جوشکاری یا شکل نوک تنگستن مهمتر از سایز آن است.
اما سایزهای رایج برای انتخاب در جوشکاری آرگون عبارت است از ۱٫۶ الی ۳٫۲ میلیمتر. البته در صورت نیاز می توانید سایزهای ۰٫۵ الی ۶٫۴ میلیمتر را انتخاب نمایید.الکترود تنگستن دلتا
شکل دهی سر تنگستن قبل از جوشکاری
به این دلیل که تنگستن به شکل میله ای و سرتخت در بازار ارائه می شود جوشکار باید متناسب نیاز خود شکل سر آنرا به شکل نوک تیز یا گرد و یا مخروطی با نوک گرد در آورد.
شکل سر تنگستن
شکل سر تنگستن
شکل سر تنگستن
تنگستن نوک تیز
این نوع از الکترود تنگستن برای جوشکاری فلزات با پایه آهن همچون آهن معمولی ، استیل و … استفاده می گردد . جریان متناسب این الکترود جریان مستقیم با قطبیت منفی است DCEN  . این کار باعث عبور ساده تر جریان به سمت فلز و تمرکز دمای قوس به روی فلز می گردد. نوک تیز تنگستن موجب که قوس گرمتری داشته باشیم و با این حال اگر قطبیت الکترود تنگستن مثبت شود شروع به ذوب شدن می کند.
چگونه تنگستن خود را تیز نماییم
تیز کردن با دستگاه سنگ زنیمعمولا تنگستن بوسیله سنگ رومیزی یا تنگستن تیز کن به این شکل در می آید. اما اگر از سنگ رومیزی استفاده می کنید توجه داشته باشید که سایز دانه بندی مناسب باشد و از این سنگ فقط برای تیز کردن تنگستن استفاده کنید . بدلیل رادیواکتیو بودن تنگستن سعی در بالا نگهداشتن آن نسبت به سنگ داشته باشید و تلاش کنید که گرد و خاک بلند شده از این عملیات وارد دستگاه تنفسی شما نشود . همچنی بدلیل نزدیک بودن دست به دستگاه سنگزنی از پوشیدن دستکش خودداری کنید تا دستگاه سنگزنی دست شما را نگیرد الکترود تنگستن دلتا
تیزکردن تنگستن
تیزکردن تنگستن
تیزکردن تنگستن
تیزکردن تنگستن
تیزکردن تنگستن
تیزکردن تنگستن
آسیب دیدن انگشت بر اثر تیزکردن غیر اصولی
آسیب دیدن انگشت بر اثر تیزکردن غیر اصولی
آسیب دیدن انگشت بر اثر تیزکردن غیر اصولی

تیزکردن با دستگاه تنگستن تیزکن

تنگستن تیز کن همانطور که از نامش مشخص است برای تیز کردن دقیق و درست تنگستن استفاده می گردد و همه کار را خودش انجام می دهد اما هزینه خرید آن بالاست.
دستگاه تنگستن تیزکن
دستگاه تنگستن تیزکن
دستگاه تنگستن تیزکن
شکل دهی سر تنگستن به شکل گرد (توپی) و مخروطی
شکل گرد یا مخروطی سر تنگستن معمولا برای جوشکاری فلزات غیر آهنی همچون آلومینیوم و منیزیوم استفاده می شود و جریان استفاده شده در برای این جوش از نوع متناوب A/C است.
شکل گرد سر تنگستن به توزیع و گسترش قوس بر روی قطعه کار و پوشش بیشتر در قطعه کار کمک می کند. برای گرد کردن سر تنگستن باید جریان برق مستقیم با قطبیت مثبت استفاده شود و گاز آرگون را روشن کنید و یک قوس از الکترود تنگستن به یک قطعه مسی برقرار نمایید .الکترود تنگستن دلتا
با توجه به اینکه الکترود تنگستن قطب مثبت جوشکاری می شود حرارت در الکترود تنگستن با افزایش جریان ( آمپر ) زیاد می شود و تنگستن شروع به آب شدن می کند .
سپس سر الکترود تنگستن به شکل یک توپ در می آید ، هر زمان این شکل و اندازه مناسب باشد باید جریان را متوقف کنید .
پس از آن می توانید جریان را به متناوب A/C تغییر دهید و جوشکاری را شروع نمایید. اگر قطعه مسی پیدا نکردید از یک قطعه تمیز آهنی استفاده کنید.الکترود تنگستن
البته تنگستنی که سر مخروطی یا گرد دارد برای جوشکاری به روش قطبیت مثبت الکترود DCEP نیز استفاده می شود جایی که ۳/۲ گرما در الکترود تنگستن بوجود می آید و قطعه کار حرارت کمتری دریافت می کند و از ایجاد سوراخ و پارگی و آب شدن در فلزات با قطر کم جلوگیری می شود.
توجه داشته باشید نباید آمپر زیاد در این نوع جوشکاری استفاده کنید تا از آب شدن مجدد تنگستن جلوگیری شود.الکترود تنگستن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست