ابزارآلات صنعتی دلتا

واردکننده و تامین کننده انواع محصولات جوش و برش 

سرپیک برش دستی زینسر آلمان

علت های اختلال در جوش فلزات
در این مورد نگاهی اختلال در جوش و مواد مصرفی و نوع متریال آن برای جلوگیری ازاین نقص می پردازیم. این چک لیست به جوشکار یک ایده خوب برای جوشکاری می دهد و از آنچه ممکن است باعث مشکل شود جلوگیری می کند.
ضخامت
اولین نکته که در جوش باید به آن باید توجه داشت ضخامت قطعه ای است که می خواهید جوش دهید .غلظت آلودگی در جوشکاری CO2 به شکل یک گاز پدیدار می شود ، زمانی که تورچ را به سمت قطعه کار می گیرید.
گاز محافظ باعث می شود منطقه از اکسیداسیون و آلودگی پاک شود.ولی در مواقعی که این اتفاق نمی افتد آلودگی آزاد می شود و به فلز مذاب جذب می شود علت این موضوع.این است گاز محافظ به خوبی منطقه جوش را پوشش نمی دهد.
شکل ۱: سوراخهای گرد در جوش یک نشانه ای از همین نقص است.که به عنوان اختلال در جوش شناخته می شود و این نوع از جوش مورد قبول نیست.
خوشبختانه اشکالات در جوش حدود ۹۰ درصد قابل پیشگیری است. با دقت به چند نکته می توان مشکل ایجاد شده را حل کرد.
مشکلات مرتبط با زبری
حضور رطوبت می تواند باعث مشکل شود.راه حل آسان این است.که فلز را به ۲۰۰ تا ۲۲۰ درجه فارنهایت هدایت کنید و رطوبت را تبخیر کنید.
جوشکاری قوس الکتریکی متشکل از گاز طبیعی (GMAW) که به طور معمول.از پاشش جوش است، مانع انتقال گاز محافظ شده است. برای برطرف کردن.این مانع، جوشکار قبل از شروع جوشکاری نیاز به باز کردن نازل را دارد. این بررسی دوگانه ممکن است از خوردن جوش.در جوش خوردن جلوگیری کند.
نازل جوش بیش از حد دور از جوش است. حجم گاز محافظ برای رسیدن.به جوش کاهش می یابد، و رقیق کردن گاز محافظ به شدت روی جوش تاثیر می گذارد.
GMAW در زاویه ای قرار دارد که جریان گاز را پخش می کند و در واقع.از طرف پشت، در مقابل جهت نازل، در محیط قرار می گیرد. زاویه ۵- تا ۱۵ درجه عمود بر مفصل زاویه.قابل قبول برای روش های پیش و عقب با GMAW یا FCAW و الکترودهای SMAW می باشد.
رنگ ، چربی، روغن، چسب، و عرق حجم زیادی از گاز را در معرض دمای.جوشکاری قرار می دهند. این امر مخصوصا با سیم جامد GMAW و گاز جوشکاری قوس تنگستن (GTAW) صادق است،.اما درفرایندهای FCAW و SMAW آسیب پذیر هستند.
هنگامی که زنگ زدگی جوش داده می شود، گازهای تجزیه تشکیل می شوند.و اکسیداسیون آغاز می شود که می تواند شامل رطوبت باشد. احتمال قوی چسبیدن سرما.و عدم همجوشی در ناحیه جوش نیز وجود دارد.
هنگامی که یک فلز اکسیداسیون می شود، دیگر واقعا یک فلز نیست.و نمی توان انتظار داشت که به جوشکاری مانند یک فلز پاسخ دهد،.مخصوصا وقتی که شار جوش استفاده نمی شود.
ترک خوردگی با روی، مانند فرآیند گالوانیزه، می تواند مشکل ایجاد کند. روی در حدود ۴۲۰ درجه فارنهایت ذوب می شود. در دمای جوشی که بیش از ۲۰۰۰ درجه فارنهایت است، روی یک.درصد از یک جامد را از جامد به گاز تغییر می دهد.
همچنین گرد و غبار روی یک از فرآیندهای جوشکاری است. انتشار هر دو گاز و گرد و.غبار باعث می شود تا از جوشکاری گالوانیزه یک تجربه ناخوشایند بدست آورید. برای رطوبت.در فرآیند جوشکاری، از خشک کن ها و کوره ها استفاده می گردد.
جریان گاز گسترده در نازل باعث ایجاد آشفتگی می شود و می تواند هوا را به داخل منطقه جوش وارد کند. علاوه بر این، این جریان وحشتناک گاز است و هزینه های غیر ضروری برای پروژه را اضافه می کند. تنها در حالتی مشکل به وجود نمی آید که گاز محافظ حاوی.بیش از ۵۰ درصد هلیم باشد.
یک شلنگ گاز خرد شده یا شکست شده، گاز محافظ را به درستی تحویل نمی دهد. اگر شیلنگ گاز بیش از اندازه بلند باشد در کار شما اختلال ایجاد می کند.و توصیه می شود که این استاندارد ها را رعایت فرماید.
استفاده نامناسب از ترکیبات ضد اسپکت، اسپری، یا ژل می تواند یکی.از مهمترین عوامل تخلخل باشد. هنگام استفاده بیش از حد، از اسپری یا ژل قطعه کار آلوده می شود، زیرا در معرض.درجه حرارت بالا در جوشکاری درجوش قرار می گیرد.
همچنین می تواند منجر به ریزش ژل به گودال جوش گردد. اپراتور باید.مواد ضد پاشش را به درستی استفاده کند تا بتواند جوشکاری خوبی را داشته باشد.
فلزاتی که با رنگ، گریس، روغن، نوار و چسب آلوده شده اند، می توانند گازهایی را که در معرض جوشکاری قرار دهند چون در فضای بسیار داغ قرار می گیرند.آلودگی را  آزاد می کنند. حتی دستکش های کثیف که در GTAW استفاده.می شوند، می توانند مواد مصرفی را آلوده کند. تمیز کردن سیم با دستمالهای پشمی ایده خوبی است.
خطوط آلوده می تواند عناصر ناخواسته را به استخر جوش وارد کند. تمام چربی ها، روغن، گرد و غبار و خاکی که در محیط کارگاه یافت می شود.بر روی سیم جمع شده و در فنر تورچ قرار می گیرند. سیم های استیل و آلیاژهای نیکل توانایی ویژه ای برای جذب.این آلاینده های حساس دارند.
نازل اغلب مفصل را به درستی پوشش نمی دهد، موجب آشفتگی می شود. اگر هنگام جوش قطعه کار سوراخ گردد ، از قسمت پشت هوا می کشد. فلز مایع محافظت شده به راحتی می تواند هوا را جذب کند.
شیلنگ گاز آلوده ممکن است  قبلا برای فعالیت های دیگر استفاده شده باشد. به عنوان مثال یک شلنگ هوا که قبلا به عنوان یک خط هوا برای یک ابزار در یک خط و یا یک سیستم روغنی استفاده.شده است بشدت باعث آلودگی و خرابی جوش می گردد.
نگاه کردن به روش جوش
از منظر رویه ای، جوشکار باید این دو سناریو را در ذهن نگه دارد:
هنگام شروع یک جوش در یک گوشه ی تنگ، یک اپراتور نیاز بیشتری.نسبت به جرقه ای کوچک از گاز محافظ دارد.بدیهی است که تمام علت های احتمالی تخلخل جوش در هنگام بررسی نقص وجود ندارد. با این حال، ممکن است منطقی باشد که مراحل را برای.مقابله با رایج ترین علل احتمالی انجام دهید.
بررسی نشت سیستم آسان است. در ابتدای روز، جوشکار باید چرخ دستی سیلندر را باز کنید،.سیستم را ۱۵ تا ۲۰ ثانیه فشار دهید، سیلندر را خاموش کنید، و شماره گیری تنظیم کننده.را تماشا کنید. اگر شماره گیری باقی بماند، جوشکار آماده قوس الکتریکی است. اگر در حدود یک یا دو.دقیقه در حال سقوط باشد، نشتی در جایی وجود دارد و جوشکار باید آن را پیدا کند.
منافذ گاز است که در مهره جوش خم شده یافت می شود. این منافذ ها ممکن است در اندازه های.مختلف متفاوت باشند و به طور کلی به طور تصادفی توزیع می شوند. با این حال، ممکن است تخلخل تنها در مرکز جوش وجود داشته باشد. پوسته ها می توانند در زیر و یا در سطح جوش اتفاق بیفتند.
شایع ترین علت تخلخل، آلودگی جو، آثار بیش از حد اکسیده شده کار، آلیاژهای نیتروژن دایکسید کننده در سیم و حضور مواد خارجی است. آلایندگی اتمسفر می تواند ناشی از موارد زیر باشد:
۱) جریان گاز محافظ ناکافی ۲) جریان گاز محافظ بیش از حد. این می تواند هوا را به مرکز جوش وارد می کند ۳) سیستم تامین گاز آسیب دیده (شلنگ، اتصالات و غیره)، ۴) باد بیش از حد در منطقه جوشکاری. این می تواند سپر گاز را از بین ببرد.
اختلال در جوش

علت اختلال در جوش

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
تنظیم کننده فشار ( رگلاتور یا مانومتر )
نوشتهٔ بعدی
هلیوم

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست